RSS

Blog

Ogrzewanie podłogowe — kluczowe elementy: rozdzielacze CO i niezbędny osprzęt

Ogrzewanie podłogowe to nie tylko luksus, ale również inwestycja w komfort i oszczędność energii. Jest to system, który działa w oparciu o kilka kluczowych elementów, w tym rozdzielacze CO oraz różnorodny osprzęt. W tym artykule przyjrzymy się bliżej tym elementom, ich funkcjom oraz dlaczego są one niezwykle istotne dla prawidłowego działania całego systemu ogrzewania podłogowego.

Ogrzewanie podłogowe i niezbędny osprzęt

Rozdzielacze ciepła — klucz do równomiernej dystrybucji ciepła

Rozdzielacze CO, nazywane także rozdzielaczami ciepła, pełnią istotną funkcję w efektywnym działaniu systemu ogrzewania podłogowego. Ich głównym zadaniem jest równomierne rozprowadzenie gorącej wody przez wszystkie pętle ogrzewania podłogowego w mieszkaniu. Dzięki temu zapewniają one komfortowe warunki cieplne we wszystkich pomieszczeniach. Odpowiednia temperatura w domu oprócz poprawy komfortu i samopoczucia wpływa pozytywnie na zdrowie. W celu osiągnięcia optymalnego poziomu ciepła w poszczególnych pomieszczeniach istotne jest odpowiednie umieszczenie rozdzielacza ciepła. Rozdzielacz powinien być zlokalizowany w centralnym punkcie domu. Należy również pamiętać o dostosowaniu temperatury w poszczególnych strefach domu do indywidualnych preferencji użytkowników oraz do potrzeb zdrowotnych. Na przykład, w sypialniach zaleca się utrzymanie temperatury na poziomie około 18-20 °C, co sprzyja lepszemu snu i odpoczynkowi. W pomieszczeniach takich jak salon czy kuchnia, gdzie często przebywają mieszkańcy oraz gdzie odbywają się aktywności, temperatura może być nieco wyższa, na poziomie 20-22 °C. Natomiast w łazience warto utrzymywać nieco wyższą temperaturę, np. około 22-24 °C, aby zapewnić komfort podczas kąpieli i dbać o higienę. Wprowadzenie odpowiednich ustawień temperatury ogrzewania podłogowego we wszystkich pomieszczeniach to kluczowa rzecz do lepszego funkcjonowania. 

Rozdzielacze ciepła w Sanitech Plus

Rozdzielacze do ogrzewania podłogowego, które oferujemy w naszym sklepie to produkty wysokiej jakości marki Uponor oraz Stawa.

1. Rozdzielacze Uponor

Znajdziesz tu rozdzielacze posiadające od 2, aż do 12 sekcji grzewczych. Rozdzielacze Vario S wykonane są ze stali nierdzewnej, co zapewnia trwałość. Vario S na powrotnej belce posiadają zawory do podłączenia siłowników, a na belce zasilania przepływomierze w przedziale nastawy do 5 litrów na minutę. Ponadto rozdzielacze Uponor posiadają dodatkowo uszczelki do półśrubunków oraz uchwyty montażowe.  Belki rozdzielacza Uponor Vario S wyposażone są w zawory spustowo-napełniające z odcięciem na eurokonus. Zaletą tych rozdzielaczy ogrzewania podłogowego jest możliwość doprowadzenia ciepła systemowego z prawej lub lewej strony belki rozdzielacza. Co więcej, rozdzielacz zapewnia łatwą instalację oraz pełną dostępność części zamiennych takich jak przepływomierz lub zawór siłownika. Rozdzielacz może by stosowany zarówno dla systemów ogrzewania, jak i chłodzenia, dzięki stożkowym złączom pętli 3/4" Eurokonus, które umożliwiają podłączenie rur w każdym rozmiarze. 

2. Rozdzielacze Strawa

Rozdzielacze Strawa dostępne w Sanitech Plus, tak jak wyżej wymienione dostępne są w wariantach od 2 do 12 obwodów. Wykonane są ze stali nierdzewnej i przeznaczone zarówno do ogrzewania, jak i chłodzenia podłogowego. Rozdzielacze Strawa posiadają przepływomierze i umożliwiają ręczne równoważenie hydrauliczne obiegów grzewczych na przepływomierzu. Natężenie przepływu w obwodach grzewczych widoczne i ustawiane jest na zintegrowanych blokowanych wskaźnikach przepływu 0-3 l/min, wykonanych ze stali nierdzewnej i tworzywa sztucznego. Siłowniki w rozdzielaczach Strawa montowane są na wkładkach termostatycznych ze stali nierdzewnej z gwintem montażowym M30x15 w belce powrotnej. Odpowietrzanie obiegów grzewczych umożliwiają zawory w belce zasilania i powrotu. Komfortowym rozwiązaniem podczas instalacji rozdzielacza ogrzewania podłogowego jest możliwość montowania go we wszystkich pozycjach. Rozdzielacz z przepływomierzami e-class Strawa dostarczany jest z szerokim asortymentem akcesoriów — odpowietrznikami z mosiądzu niklowanego, kurkami spustowo-napełniającymi czy zaślepkami z mosiądzu niklowanego. W skład zestawu wchodzą te nyple, półśrubunki, zintegrowane wkładki termostatyczne oraz uchwyty ścienne z wkładkami tłumiącymi hałas i kompletem śrub, kołków i uszczelek. 

 

Osprzęt — niezbędnik optymalnego funkcjonowania ogrzewania podłogowego

Zakładając wodne ogrzewanie podłogowe, należy pamiętać, że jego kluczowym elementem są nie tylko główne produkty, ale akcesoria łączące całą instalację. Oprócz rozdzielaczy istnieje szereg innych elementów osprzętu, które są niezbędne dla prawidłowego działania systemu ogrzewania podłogowego. Wszystkie te elementy dostępne są w Sanitech Plus. Znajdziesz tu m.in. zawory kulowe do rozdzielacza, wkładki zaworowe, zestawy kolan, przepływomierze i oczywiście różnego rodzaju Uniboxy — regulatory temperatury pomieszczeń czy temperatury powrotu. Akcesoria takie jak regulatory cechuje nie tylko wysoka jakość wykonania, ale także estetyczny wygląd. 

Podsumowanie

Wodne ogrzewanie podłogowe jest nie tylko luksusem, ale także inwestycją w komfort i efektywność energetyczną. Kluczowymi elementami tego systemu są rozdzielacze ciepła oraz różnorodny osprzęt, takie jak grzejniki, izolacja termiczna czy sterowniki. Ich właściwy dobór i instalacja są kluczowe dla prawidłowego działania całego systemu oraz osiągnięcia optymalnej wydajności i komfortu użytkowania. Dlatego też, decydując się na wodne ogrzewanie podłogowe, warto skonsultować się z profesjonalistą, który pomoże dobrać odpowiednie elementy do indywidualnych potrzeb i warunków budynku.

Pamiętaj, że wybór wysokiej jakości rozdzielaczy ciepła i odpowiedniego osprzętu to inwestycja w długotrwałą wygodę i oszczędność energii w Twoim domu. Jeśli potrzebujesz profesjonalnej pomocy przy doborze odpowiednich komponentów do ogrzewania podłogowego, zachęcamy do kontaktu z nami na stronie www.sanitechplus.com. Jesteśmy tu, aby pomóc Ci stworzyć efektywny i komfortowy system ogrzewania podłogowego, dopasowany do Twoich potrzeb.

 

 

Ogrzewanie podłogowe — efektywność i nowoczesność, dzięki systemom renowacyjnym dla istniejących budynków
Ogrzewanie podłogowe stało się jednym z najbardziej pożądanych systemów grzewczych zarówno w nowych budynkach, jak i podczas renowacji istniejących nieruchomości.
Innowacyjne systemy rur pex i złączek hydraulicznych dla Twoich potrzeb hydraulicznych
Rury pex wielowarstwowe oferowane przez Sanitech Plus to wytrzymałe i elastyczne rozwiązania, które zapewniają niezawodność i długotrwałą wydajność.
Archiwum blogu